Na co zwracać uwagę projektując banery w mediach społecznościowych

Z tego artykułu dowiesz się


Banery są wirtualnymi wizytówkami marki, gdyż są mocno związane z jej identyfikacją wizualną. Stały się niewątpliwie jednym z najważniejszych elementów sprzedaży usług, produktów czy promocji marek w mediach społecznościowych. Jednak w czasach, w których tak trudno zabiegać o uwagę użytkownika, warto zainwestować czas, aby zaprojektować strategię wizualną w mediach społecznościowych.

Czym jest baner w mediach społecznościowych? 

Baner w mediach społecznościowych to grafika reklamowa wykorzystywana do promowania produktów, usług lub treści na platformach takich jak Facebook, Instagram, LinkedIn czy Twitter itd. Jest to pierwsza rzecz, którą użytkownicy zobaczą wchodząc na profil marki lub przeglądając własną tablicę. Dlatego warto, by była przemyślana, atrakcyjna wizualnie i przynosiła zamierzony efekt. 

Co powinny zawierać efektywne banery?  

Najefektywniejsze banery w mediach społecznościowych często posiadają trzy kluczowe elementy: 

 • Baner musi wzywać do działania 
  Jedynym celem banera jest zachęcenie użytkowników do wykonania konkretnej akcji. Dlatego baner musi w jak najszybszy sposób zakomunikować odbiorcy wykonanie akcji (“kup teraz”, “zarejestruj się”, subskrybuj nasz newsletter”) 
 • Baner musi być skierowany do odbiorcy 
  Baner musi komunikować przekaz w sposób klarowny i przyciągający uwagę. Należy zwrócić uwagę, aby informacja na banerze dotyczyła użytkownika, do którego skierowany jest baner. Jeżeli użytkownik zauważy korzyść dla siebie w treści banera, będzie bardziej skory, aby wejść z nim w interakcję. 
 • Baner musi się wyróżniać 
  Baner musi się wyróżniać się w tłumie innych treści w mediach społecznościowych. Być ściśle powiązany z komunikacją wizualną marki. A w tym wszystkim dopełniać wizualnie treść płynącą z banera. 

Rozmiary banerów w mediach społecznościowych 

Wymiary grafik na różnych platformach społecznościowych mogą się różnić, dlatego warto dostosować swoje grafiki do aktualnych wytycznych. Poniżej znajdują się przykładowe rozmiary banerów popularnych platform, na dzień publikacji artykułu.  

Warto pamiętać, że takie rozmiary mogą na przestrzeni czasu zmieniać się. Dlatego takie informacje powinno się zawsze sprawdzać na stronie platformy, na której publikujemy banery. Jeżeli banery tworzone są w takich narzędziach jak Canva, to możemy mieć pewność, że te narzędzie aktualizuje regularnie wymiary swoich szablonów. 

Facebook 
 • Zdjęcie profilowe: 180 x 180 pikseli. 
 • Banery: 820 x 312 pikseli. 
 • Posty: Zalecany rozmiar to 1200 x 630 pikseli. 
Instagram 
 • Profilowe: 110 x 110 pikseli. 
 • Posty: 1080 x 1080 pikseli. 
 • Stories: 1080 x 1920 pikseli. 
LinkedIn 
 • Zdjęcie profilowe: 400 x 400 pikseli. 
 • Banery: 1584 x 396 pikseli. 
 • Posty: Zalecany rozmiar to 1200 x 627 pikseli. 
X
 • Zdjęcie profilowe: 400 x 400 pikseli. 
 • Banery: 1500 x 500 pikseli. 
 • Posty: Zalecany rozmiar to 1200 x 675 pikseli. 

Wymienione powyżej platformy proponują więcej typów banerów, które mogą mieć inne docelowe wymiary. 

Podsumowanie 

Projektowanie banerów na mediach społecznościowych wymaga uwzględnienia kilku kluczowych czynników. Konieczne jest stworzenie grafiki, która będzie przyciągała uwagę potencjalnego odbiorcy, zawierała jasne wezwanie do działania i była dostosowana do wymagań poszczególnych platform (na których publikujemy baner). Warto również pamiętać o krótkim, zwięzłym przekazie tekstowym, który skutecznie przekazuje istotną informację. Dbałość o estetykę i zgodność z wytycznymi dotyczącymi rozmiarów grafik na poszczególnych platformach może znacząco wpłynąć na skuteczność kampanii reklamowej. Dlatego też, poświęcenie czasu na staranne zaprojektowanie banerów może przynieść znaczące korzyści w promocji marki lub produktów w świecie mediów społecznościowych. 

Potrzebujesz wsparcia przy procesie aktualizacji Twojej strony internetowej?

Sprawdź naszą usługę SiteCare, którą opracowaliśmy w celu wsparcia firm w obsłudze stron internetowych.

Baza wiedzy

Dowiedz się więcej z naszych artykułów

Sklep internetowy ceny Ile kosztuje sklep internetowy Przegląd dostępnych rozwiązań X it4eb.com

Sklep internetowy ceny: Ile kosztuje sklep internetowy? Przegląd dostępnych rozwiązań

Planując budżet na wdrożenie sklepu internetowego, należy przeanalizować koszty projektu graficznego, przez wybór platformy e-commerce, po marketing i utrzymanie co całościowo składa…

10 błędów obniżających wydajność strony WordPress - it4eb.com

10 błędów obniżających wydajność strony WordPress

Szybkość, wydajność i efektywność strony internetowej mają kluczowe znaczenie dla sukcesu większości biznesów. Strona oparta na WordPressie, mimo swojej popularności i elastyczności…

Ile kosztuje strona internetowa - it4eb.com

Ile kosztuje strona internetowa? Dowiedz się od czego zależy cena wdrożenia strony www

Czy zastanawiasz się, ile kosztuje strona internetowa? Ceny stron internetowych mogą wahać się od kilkuset złotych za prostą stronę typu wizytówka do…