Księga znaku – zbiór wytycznych identyfikacji wizualnej marki 

Z tego artykułu dowiesz się


Księga znaku stanowi fundamentalny zbiór wytycznych dla projektantów produktów cyfrowych i fizycznych. Dzięki zasadom zawartym w księdze znaku czemu pozwala tworzyć spójną komunikację wizualną marki.

Znaczenie księgi znaku dla projektowania komunikacji wizualnej marki 

Księga Znaku jest nieodłącznym elementem procesu projektowania produktów cyfrowych i fizycznych. To właśnie w niej zawarte są wytyczne dotyczące stosowania logo, kolorystyki, typografii i innych elementów wizualnych, składających się na identyfikację wizualną marki. Dzięki księdze znaku projektanci w procesie tworzenia produktów mogą tworzyć spójną i poprawną komunikację wizualną. Brak księgi znaku podczas tworzenia produktów cyfrowych i fizycznych, może skutkować problemami wizerunkowymi marki, przyczyniając się do zmniejszenia zaufania wśród klientów 

Co zawiera podstawowa księga znaku? 

Podstawowa księga znaku obejmuje szereg wytycznych dotyczących zastosowania najważniejszych elementów identyfikacji wizualnej marki. 

Logo 

Logo stanowi centralny element Księgi znaku. Jest to element graficzny reprezentujący markę lub produkt. W Księdze znaku zawarte są wytyczne dotyczące proporcji, kolorów, typografii i innych szczegółów związanych z jego stosowaniem 

  1. Forma znaku – określenie różnych wariantów prezentacji logo w zależności od kontekstu i potrzeb. Mogą to być warianty pionowe, poziome, skrócone itp. 
  1. Konstrukcja znaku – przedstawienie ścisłych proporcji w jakich znak został zaprojektowany. 
  1. Konstrukcja sygnetu – sygnet to graficzny element logo, który może być wykorzystywany niezależnie od logo. W księdze znaku powinno się określić jego proporcje i relacje w stosunku do elementów znaku. 
  1. Pole ochronne znaku -pole ochronne to obszar wokół logo, który powinien być wolny od innych elementów graficznych w miejscach, gdzie logo jest stosowane, aby zapewnić mu odpowiednią czytelność 
  1. Rozmiar i skalowanie znaku – określa minimalne i maksymalne dopuszczalne rozmiary logo, aby zapewnić jego czytelność i widoczność w różnych kontekstach i na różnych nośnikach. 
  1. Stosowanie znaku na różnych tłach – wytyczne dotyczące tego, w jaki sposób logo powinno być prezentowane na różnych tłach (jasnych, ciemnych odcieniach, czy na tle grafik). 
  1. Niepoprawne stosowanie i modyfikacje znaku – zawiera informacje o tym, jakie modyfikacje logo są niedozwolone i mogą prowadzić do utraty spójności i rozpoznawalności marki. 

Kolorystyka 

Zdefiniowanie palety kolorów i jej zastosowaniu w różnych kontekstach jest kluczowym elementem księgi znaku. Zawiera ona informacje o kolorystyce marki, jej znaczeniu oraz sposobie ich stosowania w produktach cyfrowych i fizycznych. 

  1. Wersja podstawowa i odwrócona – definiuje podstawowe kolory marki oraz ich wersje podstawowe i odwrócone, które są stosowane na jasnym i ciemnym tle. 
  1. Wersja monochromatyczna – definiuje jakie są dopuszczalne wersje monochromatyczne logo, które mogą być wykorzystywane w przypadku ograniczeń technicznych lub w celu zapewnienia czytelności. 
  1. Wersja achromatyczna – definiuje, jak logo powinno być prezentowane w skali szarości, aby zachować czytelność i spójność w przypadku wydruków monochromatycznych lub sytuacji, w których kolory podstawowe nie są dostępne w określonym kontekście. 

Typografia 

Wybór odpowiedniej typografii, jej wielkości grubość oraz inne modyfikacje mają istotny wpływ na czytelność i estetykę produktów marki. Księga znaku zawiera wytyczne dotyczące rodziny wykorzystanej typografii, jej rozmiarów, odstępów między znakami i innymi elementami modyfikacyjnymi użytej typografii. 

Podstawowy krój pisma, określa główny krój pisma marki oraz jego warianty, które mogą zostać użyte w produktach cyfrowych i fizycznych. 

Infografiki 

Infografiki są ważnym elementem produktów fizycznych i przede wszystkim cyfrowych, ułatwiając kognitywne zrozumienie komunikowanej treści. Księga znaku określa wytyczne dotyczące stylu, rozmiaru, kształtu i znaczenia poszczególnych ikon oraz ich używania w różnych kontekstach. 

Grafiki i ilustracje 

Księga znaku może zawierać również wytyczne dotyczące stosowania stylu grafik i ilustracji wchodzących w skład identyfikacji wizualnej marki. Definiuje się ich styl, proporcje, układ, kolorystykę i inne szczegóły związane z ich charakterystyką.  

Materiały prezentacyjne  

Jednym z dodatkowych elementów księgi znaku jest wizualna prezentacja zastosowania znaku na materiałach cyfrowych i fizycznych (strona internetowa, aplikacja, odzież firmowa, wizytówka firmowa). Dodanie tego elementu do księgi znaku ma za zadanie zwizualizować przykłady wykorzystania praktycznego znaku. 

Proces tworzenia księgi znaku 

Tworzenie Księgi Znaku to proces skomplikowany, ale bardzo istotny dla identyfikacji wizualnej marki. Wymaga on gruntownego zrozumienia marki, jej wartości, celów i potrzeby grupy docelowej. Badanie rynku i konkurencji, projektowanie identyfikacji wizualnej, iteracyjne testowanie i usprawnianie, to wszystko składa się na proces tworzenia księgi znaku, który ma za zadanie zapewnić spójność i rozpoznawalność marki. 

Analiza konkurencji 

Drugim krokiem w procesie tworzenia księgi znaku jest przeprowadzenie analizy rynku i konkurencji. Celem tego etapu jest zrozumienie trendów w branży, sprawdzenie wizerunków konkurencyjnych marek oraz jak one są postrzegane przez ich klientów. 

Etapy projektowania 

1. Analiza istniejących elementów graficznych klienta pod kątem wizualnym 

Jeśli klient posiada już wypracowaną komunikację wizualną w jego produktach cyfrowych i fizycznych, konieczne jest dokładne przeanalizowanie wszystkich materiałów. Księga znaku powinna być spójna z całą identyfikacją wizualną marki. Dlatego jeśli na przykład brakuje wzoru tła komunikacyjnego bądź poszczególne elementy graficzne różnią się w wielu miejscach, konieczne będzie dostosowanie księgi znaku uspójniając wszystkie elementy graficzne marki.  

2. Stworzenie bazy 

Przygotowanie tak zwanego szablonu, który będzie stanowić podstawę do tworzenia księgi znaku, to kluczowy moment, w którym definiujemy jakie elementy znajdą się na księdze znaku, ich strukturę i układ. Warto pamiętać, że każdy znak jest unikalny, dlatego proces tworzenia bazy może wymagać elastyczności i dostosowania do indywidualnych cech marki klienta. Niezależnie od tego, czy korzystamy z istniejących szablonów czy tworzymy wszystko od podstaw. Ważne jest, aby finalny rezultat był spójny, czytelny i odzwierciedlał tożsamość marki w najlepszy możliwy sposób. 

Dokładne etapy projektowania szablonu 

1. Utworzenie pliku z projektem  

  1. Rozpocznij od utworzenia nowego dokumentu w programie graficznym, takim jak Adobe Illustrator lub Figma. 
  2. Po utworzeniu pliku, możesz zabrać się za definiowanie pola roboczego. Najczęściej stosowanym kształtem jest prostokąt. 
  3. Utwórz pole robocze o wymiarach 1920 x 1080 pikseli i umieść w nim linie pomocnicze, które będą oznaczały marginesy. 
  4. Pamiętaj, że księga znaku może być wykorzystywana zarówno cyfrowo, jak i w druku, dlatego należy uwzględnić kolory w formatach RGB oraz CMYK podczas wysyłania projektu do klienta. 

2. Ustawienie elementów   

Określ układ elementów na polu roboczym, przygotowując wstępną wersję szkicu. Ważne jest, aby zapewnić czytelność i schludne ułożenie treści w księdze znaku. 

3. Podgląd przez przełożonego bądź lidera danego działu 

Przed przejściem do dalszych etapów projektowania, warto zasięgnąć opinii przełożonego lub lidera z odpowiedniego działu, aby upewnić się, czy szablon spełnia wymagane wytyczne ustalone podczas strategii biznesowej. 

4. Naniesienie kolorystyki i treści takich jak tekstów i elementów graficznych. 

5. Prezentacja i wysłanie klientowi księgi znaku 

Po zatwierdzeniu przez przełożonego, przygotuj księgę znaku w odpowiednim formacie (np. PDF, AI) i prześlij ją klientowi wraz z instrukcjami dotyczącymi jej użytkowania. 

Podsumowanie 

Stworzenie księgi znaku jest kluczowym etapem w procesie projektowania identyfikacji wizualnej, który pozwala na utrzymanie spójności oraz profesjonalnego wizerunku marki czy produktu. Podczas tworzenia szablonu należy zwrócić uwagę na szereg czynników, opisanych w podrozdziale “Proces tworzenia księgi znaku”. Istotne jest również dbanie o czytelność, estetykę i spójność w całym procesie tworzenia szablonu co zapewni, że finalny produkt spełni oczekiwania i będzie skutecznym narzędziem w komunikacji marki. 

Potrzebujesz wsparcia przy procesie aktualizacji Twojej strony internetowej?

Sprawdź naszą usługę SiteCare, którą opracowaliśmy w celu wsparcia firm w obsłudze stron internetowych.

Baza wiedzy

Dowiedz się więcej z naszych artykułów

Tworzenie aplikacji mobilnych: najpopularniejsze języki programowania

Tworzenie aplikacji mobilnych: najpopularniejsze języki programowania

W dobie cyfrowej transformacji, tworzenie aplikacji mobilnych stało się kluczowym elementem sukcesu dla wielu przedsiębiorstw, oferując możliwości dotarcia do klientów w nowych,…

Czym jest Symfony PHP i dlaczego warto go używać?

Czym jest Symfony PHP i dlaczego warto go używać?

 W świecie technologii informacyjnych nieustannie poszukujemy narzędzi, które zwiększą efektywność naszej pracy i usprawnią proces tworzenia oprogramowania. Jednym z takich rozwiązań, cieszącym…

Co wyróżnia PHP Laravel na tle innych frameworków?

Co wyróżnia PHP Laravel na tle innych frameworków?

Wybór odpowiedniego narzędzia do tworzenia aplikacji staje się kluczowym czynnikiem decydującym o sukcesie projektu. Wśród wielu dostępnych frameworków PHP, Laravel wyróżnia się…